YENİ TÜRK TİCARET KANUNU MADDE:400 PROTESTO

 

Yeni TTK’da Son Dakikada Yapılan Değişiklik ile Yeminli Mali Müşavirlere (YMM) Getirilen Ayrıcalığı Protesto Ediyoruz. Buna Asla Sessiz Kalmayacağız!

 

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının Tepkisine bende katılıyor, Tüm Mesleki Camiadan bu konuda yüksek tepki verilmesini bekliyorum.

 

11 comments

 1. MİRAÇ SARI dedi ki:

  SAYIN BAŞBAKANIM TAYYİP ERDOĞAN ‘IN BİZE HAK VERMESİ UMUDUYLA PROTESTO EDİYORUM. ALLAH DAN UMUT KESİLMEZ .

  YMM üstadlarımıza saygım çok ama çok büyük haksızlık Her makama sınavsız çaba göstermeden emek vermeden kolayca gelebiliyorlar.Eğer Biz SINAVA GİRECEKSEK ONLARDA GİRSİN .

  ayrıcalık var sanki denetimi kendilerimi yapıyor şu anda bile tüm firmaların denetimini Mali Müşavir olan meslektaşlarım yapıyor.Onlar sadece imza kaşe atıyorlar. bilgi açısından Mali Müşavirler çekirdekten yetiştiği için daha tecrübeli ve daha genç dinamik daha dikkatli çoğu YMM üstadımızın muhasebe bilgisi daha az çünkü onlar Kamuda çalıştıkları ,öğretim üyesi oldukları için YMM Ruhsatlarını da sınavsız aldılar .

  • AHMET ALNI AÇIK dedi ki:

   yatmasaydında sende çalışsaydın cahil muhasebeci şimdi sümüünü çeke çeke ağlıyon değer mi olum sen yatarken o adam ders çalıştı şimdi de eşit olacakmış ne hakettinde ne istyorsun

 2. SMMM dedi ki:

  YAZIKLAR OLSUN. BU KADAR MI PEŞKEŞ ÇEKİLİR BİR MESLEK. YMM LERİN ÇOĞU ZATEN SINAVSIZ YMM OLDUKLARI YETMİYORMUŞ GİBİ BURDADA YAPACAKLARINI YAPTILAR. ORTALAMA 70-80 YAŞINDAKİ EMEKLİ YAŞLI İNSANLARA BİR EMEKLİLİK KIYAGI DAHA OLDU SANIRIM. ÇÜNKÜ SINAVA VEREMEYECEKLER. ÇÜNKÜ ARTIK KİMSE TAM TASDİK FALANDA YAPTIRMIYOR. YENİ BİR KAPI AÇILMASI LAZIMDI ONU DA AÇTILAR. 20 YILLIK BİR SMMM SINAVSIZ BAĞIMSIZ DENETİM YAPAMAYACAK 1 YILLIK YMM BAĞIMSIZ DENETİM YAPACAK. BU YMM LİĞİN ASLINDA KAKMASI LAZIM DÜNYÜDA BÖYLE BİR MESLEK YOK. 81000 SMMM OLMASSA YMM LİK BİR ŞEY İFADE ETMEZ.

 3. Evrim demir dedi ki:

  Madem Ymm lere bu hakkı direk verecektiniz bizi neden oyaladınız ? 2012 basından beri nefes almadan getirdiğiniz her kanunudaki uygulamaları yetiştirmeye çalışmaktan evimize gidemez olduk, bunlar yetmezmiş gibi cezalar getiriyorsunuz . Dünyada kölelik kalktı biz Smmm ler yeminlilerin kölesi haline geldik bir kisi yalan desin firmaya gelirler Smmm defteri işlemiş KDV yapmış alır eline mizanı bu doğru ama sunu şuraya işlemeli derler , karşıt inceleme gönderirler 1 sayfada olmaz bütün yılın beyannamelerini isterler hatta muavinleri ekinde , mükellefe iki süslemeli cümle içinde vergi mevzuatı anlatır bizim aldığımız paranin 3 katını alır. TTK madde 400. De bize yaraya tuz misali oldu emeği hiçe sayan üstatlara sonsuz saygılarımla!!!

 4. Cengiz HERGÜNLÜ dedi ki:

  Ne bekliyordunuz ki zihniyet belli, bu günkü yönetim tamamiyle adam kayırma ve adaletsizlik üzerine kurulu.
  Doğrusu ben hiç şaşırmadım.
  Arkadaşlar SMMM.diye bir meslek yok.Smm.ler sadece Ymm.lere hizmet etmek ve odaya aidat ödemek için oluşturulmuş bir hamallar grubu haline dönüştürülmüştür.

 5. TAHİR ÇITAK dedi ki:

  SAYIN ARKADAŞLAR BİZLER BAZI ŞEYLERİ HER HALDE GÖREMİYORUZ.

  YMM LER TOPLAM 3,895 KİŞİ, SM VE SMMM LER TOPLAM 80,414 KİŞİ

  FAKAT TÜRMOB BAŞKANI YMM BAŞKA BİR ŞEY SÖYLEMİ YORUM ………

  (RAKAMLAR TÜRMOB SAYFASINDAN ALINMIŞTIR)

 6. Bayra GÜL(alanya) dedi ki:

  ya bu konuda ben canikliye katılıyorum.neden 1.zaten bu gurubun denetlemeye dair önceden gelen bir tecrübeleri var. adamların işi zaten bu ve M.M.lerin şimdiye kadar şirket denetlemeleri ile ilgili herhangi bir tecrübesi yok. Hata yapma payları yüksek insanlar iş yapıyor kendi şirketleri alyhine çıkacak bir denetim kobileri derinden etkileyecek,bir takım cezai müeyyidelere maruz kalabilirler…

 7. Bayra GÜL(alanya) dedi ki:

  2.Takdir edersiniz ki 2010 yılında çıkan yasa ile sm olan herkes MM oldu ki bu meslek etiğine temelde uymuyor. Ama yasa SM olarak kalmanın imkansızlığını ortaya çıkartmışken Kazanılmış hak mahrumiyetine uğrmamak için yapılan sınavlarla her düzeyde ki SM MM oldu bu onlar için talih kuşu olmuşken Üniv Mezunu ve MM sınavlarını kazanarak geçenlere bir zulum olmuştu.Ama bu yasadan önce MM olanlar tarafından çok eleştiriye uğrmadı ve yürütmenin durdurulmasına dair dava açılmadı

 8. Bayram GÜL(alanya) dedi ki:

  3.Hal böyleyken içinde ilkokul mezunu olan MM varken sırf eşitlik olsun diye YMM ile aynı kefede değerlendiremezsin.İllaki pozitif ayrımcılık yapılması gerekir Konjoktürel olarak da bu böyle olmalıdır.Eğer MM ler arasında liyakat ve kariyer aranacaksa kesinlikle sınav olmalı düşünmesi bile feci genelleştirmeden ifade ediyorum ki bu meslek mensuplarının içinde o kadar cahil ve meslek kriterinden anlamayan kendi alanı ile kendini geliştirmemiş muhasebeci var ki siz eğer hepsine bu hakkı tanır herkes Denetmen olsun isterseniz sonuç türk vergi sistemi ve ticaret sistemi çekecektir.

 9. Bayram GÜL(alanya) dedi ki:

  4.İçinizdeki bu cahil MMleri elemenin önemli bir unsuru sınavlardan geçmektir.Ben Muhasebeci eşiyim.Eşim sınavla MM oldu ve 2 yılda belki 6-7 defa ankaraya gitti geldi küçük bir kızımız vardı o ders çalışırken ben kızla ilgilenirdim.O ders çalışsın sınavlarını versin istedim.Bazan evsel tartışmalarımız oldu badereler atlattık.sonunda MM sertifkasını alnının akıyla babalar gibi aldı.biz belge aldık ama durmadık şidi ylisans alıyor finas denetim ve malianaliz konuları üzerine.ben sınav olmasına tarafım ve ymm lerin sınavsız yapmalarına hiç itrazım olamaz

 10. admin dedi ki:

  Değerli Arkadaşlar hepinizin haklı olduğu noktalar var.
  YMM lere verilmesine tepki gösterdik.
  SMMM ler için verilen ama henüz değerlendirmeye alınmayan 10 yıl şartına itiraz eden arkadaşlarımızda oldukça haklı.
  YMM ler yasa kapsamından çıkırılmalı ya herkes sınava tabi olmalı, ya da bütün meslektaşlarımız ayırımsız denetçi olmalıdır.
  Herhangi bir kesim devre dışı bırakılırsa bu tartışma alevnerek devam edecektir.
  Saygılarımla.
  Siyami Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir