Yeni Türk Ticaret Kanunu Değişiklikleri Başbakan'a Sunulacak

Yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda Yeni TTK değişiklik öngören düzenlemede Bakan imzalarının tamamlandığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını açıkladı.
“Ekonomik hayatın aktörleri ticari faaliyetlerini 55 yıllık bir kanunla yürütüyor.” diyen Bakan Yazıcı, 55 yılda dünyanın ve ekonomik anlamda kullanılan ticari enstrümanların değiştiğini, yöntemlerin farklılaştığını, teknolojinin devreye girdiğini, e-ticaretin ve küresel rekabetin yoğunlaştığını anlattı. AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen ‘Geleneksel İş Adamları Yemeği’nde konuşan Yazıcı, yeni TTK’nın müteşebbislerin rekabet gücünü artırdığını kaydetti. Şirket ortağının, şirketten borç alabilmesine kriter getirdiklerini ifade eden Yazıcı, düzenleme hakkında şu bilgileri verdi: “Şirketlerin hangi denetim, bağımsız denetim kurulu ya da bağımsız denetçi tarafından denetleneceğine ilişkin husus şirketlerin sermaye yapıları, büyüklükleri dikkate alınmak suretiyle yapılacak. Küçük işletmeler şeklinde belirleme yetkisi de Bakanlar Kurulu’na veriliyor. İnternet sitesi kurma yükümlülüğü bağımsız denetime tabi olacak şekiller açısından uygulanacak. Bağımsız denetim kategorisinde değilse, internet sitesi kurma yükümlülüğü olmayacak.”

Türkiye’de kayıtlara göre şu anda yaklaşık 800 bin şirket olduğunu, bunların 98 binin anonim şirket, diğerlerinin limitet, komandit vesair şirketlerden oluştuğunu belirten Yazıcı, “Ama bunların içerisinde 247 bin tanesi beyanname vermeyen gayrifaal şirket. Tabiri caizse bunların beyin ölümleri gerçekleşmiş ama, hukuki varlıkları devam ediyor. Bunların fişinin çekilmesi lazım. Bu kanuna eklediğimiz bir geçici madde ile bu durumda olan şirketlerin kolayca, seri şekilde tasfiye edilmesine imkan sağlayacak bir düzenleme de getiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

———-

Bu değerlendirmeler ışığında kişisel değerlendirmelerim şöyle:

Sayın Başbakanımızın bu değişiklikler hakkında bakan Yazıcı’ya sorması gereken sorular;

1- TTK Madde:400 den Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirleri neden çıkarttınız? Bu maddeden Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin çıkarılmasını kim neden istedi?

2- Kayıt dışı ekonominin önlenmesi için caydırıcılık şarttır. Türk Ticaret Kanunu metninden caydırıcı çok önemli ceza maddelerini neden esnettiniz? Hapis cezalarının para cezasına çevrilmesi, işadamlarına eskiden olduğu gibi devam edebilirsiniz, en fazla para cesazı ödersiniz demekle bu kanun ne kadar caydırıcı olabilir?

Vergi Usul Kanununda yeterince caydırıcı para cesası, hatta hapis cezaları bile varken, vergi ödememekte direnen işadamlarından, nasıl vergi almayı düşünüyorsunuz?

3- Kamu Gözetim Kurumuna çok aşırı yetkiler verdik, ama doğru dürüst bir binaları bile yok, çoğu maliye kökenli ve bağımsız denetçiliği Turmob temsilcisi haricinde hiçbiri doğru dürüst bilmiyor. Bir konu hakkında bilgisi olmayanlar, bağımsız denetçiliği, UFRS, TFRS, TMS leri nasıl belirleyecek, Batıdaki kitaplardan tercümeyle bu işler ne kadar yapılabilir? Sadece AB muktebasıtına uyduk demek için, TTK çıkarmak ve çok dar bir takvime sığdırmak, uygulama aşamasında büyük sıkıntılar yaşatmayacakmı?

4- 11 sene düşüne düşüne, enine boyuna düşünülerek hazırlanan, ve meclisten Muhalefetin desteğiyle de çıkan kanunun 55 tane çok önemli maddesi hakkında kanun yasalaşmadan hiçmi istişare etmediniz. Yürürlüğe girmeden değişen 55 çok önemli madde…

5- 15 sene önce çıkarılan Tek Düzen Hesap planı hala daha tam oturmamışken, uygulaması çok daha ağır olan ve Vergi Usul Kanunuyla büyük çelişki içinde olan, Çift muhasebe uygulaması gerektiren TFRS nin uygulanabileceğine inanıyormusunuz. Bu konu hakkında uygulayıcı durumundaki Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Odalarından uygulanabilirliği konsunda görüş aldınızmı? TFRS mevcut hesap planında %60 değişiklik içeriyor bu kadar önemli bir değişikliğin daha programları bile oluşturulmamışken, çok büyük sıkıntılara gebe olacağı şimdiden belliyken, İŞADAMLARININ işaret ettiği tüm konuları harfiyyen yerine getirirken, TFRS konusundaki sıkıntıyı neden görmemezlikten geliyorsunuz. Bağımsız denetçilerin bu kısa takvime yetişebileceğini araştırdınızmı?

Sayın Başbakanımız bu soruların cevabını isteyecektir mutlaka. Makul ve Mantıklı cevaplar bulacağınızı sanmıyorum Sayın Bakan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir