Yeni TTK ya Göre Kıdem Tazminatı

Yeni TTK ya Göre Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanmalı Değerlendirmesi;

Kıdem tazminatı için hesaplamaların uluslararası muhasebe standartlarına uygun olması gerektiğini söyleyen Aktüer Ali Haydar Elveren, yeni TTK’nın da bu yönde değişiklikler içerdiğini ifade etti.

KAMU nezdinde kıdem tazminatının Bireysel Emeklilik Sistemi‘nde (BES) değerlendirilmesi formülü tartışılıyor. Kıdem tazminatı karşılıklarının aktüeryal olarak hesaplanmasının önemine dikkat çeken Adendum Danışmanlık yönetici ortağı ve aktüer Ali Haydar Elveren konuyla ilgili görüşlerini aktardı. Elveren, “Daha önce bu konu için karşılık ayırmayan veya basitleştirilmiş modellerle ayıranlar artık uluslararası muhasebe standartlarına uygun olarak bu hesaplamaları yapmak ve raporlamak durumundalar.  Yeni Türk Ticaret Kanunu da bu yönde değişiklikler içeriyor ve uluslararası finansal raporlama standartlarına atıfta bulunuyor. Bu noktada biz şirketlere, şirket içinde yapılan hesaplama yerine bağımsız, sicile kayıtlı bir aktüerin raporuyla ayrılması gereken kıdem tazminatı miktarının adil şekilde hesaplanması ve bilançoyla gelir gider tablolarına hassas bir biçimde yansıtılmasına katkı sağlıyoruz. Hazırlanan aktüerya raporları kıdem tazminatıyla ilgili verileri azami ölçüde dikkate almakta. Özellikle şirketlerde verilerin yeterli olması halinde çalışanların eğitim, askerlik ve medeni halleri de varsayımlarda dikkatle değerlendirilmekte, hesaplamaları etkilemektedir” diye konuştu.

Hizmetimiz geniş kapsamlı

Gruplar için konsolidasyonda kolaylık sağlamak açısından grup şirketlerinin tamamına aynı standartta, konsolide edilebilir raporlar da sunulduğunu belirten Elveren sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumda her şirketin parametrelerinde, varsa farklılıklar dikkate alınabiliyor. Adendum Aktüerya Emeklilik Danışmanlık olarak çalışanlara sunulan faydalar kapsamında birçok şirkete hizmet sunulmakta, özellikle aktüeryal kıdem tazminatı, vakıf ve sandıkların emeklilik taahhütlerine yönelik aktüeryal danışmanlık hizmeti de verilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir