Yeni TTK Kayıtdışılığı Önleyecek (ADASO)

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) kayıt dışılığın önlenmesine katkı ve yarar sağlayacağını söyledi.

Adana Sanayi Odası ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren AKİB Akademi işbirliğiyle düzenlenen “İş Hayatına Etkileri ve İhracatçılar Açısından Yeni Türk Ticaret Kanunu” konulu seminerin açılışında konuşan ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, kayıt dışılığın ülkemizde en önemli sorunlardan biri olduğunu, bunun kamuya vergi kaybı, özel sektöre ise haksız rekabet olarak zarar verdiğini bildirdi. Kanunun asıl amaçlarından birinin kayıt dışılığın önlenmesi olduğunu vurgulayan Sürenkök, “Kanunla ticari hayatla ilgili ve kayıt dışılığın önlenmesine yönelik önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Yeni hükümler bu mücadeleye büyük katkı ve yarar sağlayacaktır” dedi.

Yeni kanunun şirketlerin kurumsallaşması, sürdürülebilirliği, rekabet gücünün artırılması ve şeffaflık açısından önemli fırsat yarattığını ve zemin hazırladığını bildiren Sürenkök, Yeni kanun yürürlüğe girmeden önce iş dünyasının önemli endişelerinin yüzde 90’lık bölümünün giderildiğini kaydetti. Toplantıda daha sonra Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Dursun Göktaş, “İş Hayatına Etkileri ve İhracatçılar Açısından Yeni Türk Ticaret Kanunu” hakkında bilgi verdi. 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiğini hatırlatan Göktaş, kanunla ilgili yönetmelik ve tebliğlerin yayınlanmadığını, bu nedenle değişikliklerin uygulanmasıyla ilgili iş dünyasının sıkıntılar yaşadığını bildirdi. Göktaş, uygulamaya ilişkin yönetmelik ve tebliğlerin acilen yayınlanması gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir