Müşteri Bilgileri Bildirimi Uzatılmasına Yönelik Açıklama Yok

Değerli Meslektaşlarım;

Bilindiği üzere Müşteri Bilgileri Bildirim Formu 31/05/2012 tarihinde sona erecek. Daha önce bir çok kez uzatılması gerektiği yönünde kamuoyunda büyük bir beklenti mevcutken. Maliye Bakanlığı sitesinde dalga geçercesine yetiştirin yönünde telkinlerde bulunuyor. Cezalardan bahsediyor. Maliye=Ceza maliyenin vergi toplama stratejisi ise ben vergi toplamayı beceremiyorum Dolaylı Vergiler=Kolaycılık=Maliye Bakanlığı Böyle beleşci zihniyetle yıllardan beri beceriksizliklerine beceriksizlik katmaya devam etmektedirler. Tek bindikleri dal olan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirleride en sonunda karşılarına almayı başardılar. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının Müşteri bildiriminin uzatılmasına ilişkin bakanlığa gönderilmesini istediği dilekçe örneği şu şekilde.

————-

Sayın Maliye Bakanımız; Yine 23:48’i mi beklemeliyiz.

Mesleki yoğunluğumuzun had safhada olduğu bir dönemde “Mükellef Bilgileri Bildirimi” adındaki bildirimlerin süresinin uzatılması talebimize olumlu yanıt beklerken 25 Mayıs 2012’de WEB sayfanızda yayınlanan yazınızla, meslek mensupları olarak adeta şok olduk.

Mükellef adres bilgilerinin dahi güncel olmadığı bir durumda hala ısrarla süre uzatımı yapılmamasını anlayamıyoruz.

Bir an evvel süre uzatımının yapılmasını beklemekteyiz. Duyarlı olacağınız inancıyla talebimizi tekrar arz ediyoruz.

Saygılarımızla.

 

Gönderilecek Adresler:

Maliye Bakanı mehmet.simsek@tbmm.gov.tr (0312) 425 04 43
Gelir İdaresi Başkanı mkilci@gelirler.gov.tr (0312) 415 28 21-22

——————————

Maliye Bakanlığının yapmış olduğu açıklama ise şöyle

Mükellef Bilgileri Bildirimi Hakkında Duyuru     25-05-12 19:12

Bilindiği üzere 20/01/2012 tarih ve 28179 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 413 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca mükelleflere ait verilerin güncel olarak takip edilebilmesi amacıyla her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarih aralığında “Mükellef Bilgileri Bildirimi” doldurulması zorunluluğu getirilmiştir.

Bu kapsamda şu ana kadar alınan bildirimlerde mükelleflerimizden bazılarının özellikle “faaliyet kodları”nı yanlış veya hatalı girdikleri tespit edilmiştir. Buna göre, söz konusu bildirimleri belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflerin sonradan herhangi bir problem ile karşılaşmamaları için, bildirimlerin doldurulması sırasında gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Gerekli özeni gösterin diyor yanlış doldurmayın yanlış doldurursanız 1170.-TL CEZA yazacam diyor. Korkutarak bilgi alma dünyanın hiç bir yerinde yokken, Bizde Cezalarla Korkutarak ürküterek BİLGİ formu alınmaya çalışılıyor.

Bir tek şifre veriyor büro personeli birinin işi bitsinde hemen ben gireyim diye sırada bekliyor hala daha yetiştirin diyor.

Muhasebecilerin üzerine bilinçli olarak, zevk duyarak, yıllardan beri “angarya” yükleyen Maliye Bakanlığı Bürakratlarını Yüce Allaha havele ediyor. Yüce Allah bunları nasıl biliyorsa öyle yapmasını diliyorum.

Saygılarımla.

Siyami Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir