Müşteri Bilgileri Bildirimi Uzatılmasına Yönelik Açıklama Yok

Değerli Meslektaşlarım;

Bilindiği üzere Müşteri Bilgileri Bildirim Formu 31/05/2012 tarihinde sona erecek. Daha önce bir çok kez uzatılması gerektiği yönünde kamuoyunda büyük bir beklenti mevcutken. Maliye Bakanlığı sitesinde dalga geçercesine yetiştirin yönünde telkinlerde bulunuyor. Cezalardan bahsediyor. Maliye=Ceza maliyenin vergi toplama stratejisi ise ben vergi toplamayı beceremiyorum Dolaylı Vergiler=Kolaycılık=Maliye Bakanlığı Böyle beleşci zihniyetle yıllardan beri beceriksizliklerine beceriksizlik katmaya devam etmektedirler. Tek bindikleri dal olan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirleride en sonunda karşılarına almayı başardılar. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının Müşteri bildiriminin uzatılmasına ilişkin bakanlığa gönderilmesini istediği dilekçe örneği şu şekilde.

————-

Sayın Maliye Bakanımız; Yine 23:48’i mi beklemeliyiz.

Mesleki yoğunluğumuzun had safhada olduğu bir dönemde “Mükellef Bilgileri Bildirimi” adındaki bildirimlerin süresinin uzatılması talebimize olumlu yanıt beklerken 25 Mayıs 2012’de WEB sayfanızda yayınlanan yazınızla, meslek mensupları olarak adeta şok olduk.

Mükellef adres bilgilerinin dahi güncel olmadığı bir durumda hala ısrarla süre uzatımı yapılmamasını anlayamıyoruz.

Bir an evvel süre uzatımının yapılmasını beklemekteyiz. Duyarlı olacağınız inancıyla talebimizi tekrar arz ediyoruz.

Saygılarımızla.

 

Gönderilecek Adresler:

Maliye Bakanı mehmet.simsek@tbmm.gov.tr (0312) 425 04 43
Gelir İdaresi Başkanı mkilci@gelirler.gov.tr (0312) 415 28 21-22

——————————

Maliye Bakanlığının yapmış olduğu açıklama ise şöyle

Mükellef Bilgileri Bildirimi Hakkında Duyuru     25-05-12 19:12

Bilindiği üzere 20/01/2012 tarih ve 28179 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 413 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca mükelleflere ait verilerin güncel olarak takip edilebilmesi amacıyla her yıl 1 Nisan-31 Mayıs tarih aralığında “Mükellef Bilgileri Bildirimi” doldurulması zorunluluğu getirilmiştir.

Bu kapsamda şu ana kadar alınan bildirimlerde mükelleflerimizden bazılarının özellikle “faaliyet kodları”nı yanlış veya hatalı girdikleri tespit edilmiştir. Buna göre, söz konusu bildirimleri belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflerin sonradan herhangi bir problem ile karşılaşmamaları için, bildirimlerin doldurulması sırasında gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Gerekli özeni gösterin diyor yanlış doldurmayın yanlış doldurursanız 1170.-TL CEZA yazacam diyor. Korkutarak bilgi alma dünyanın hiç bir yerinde yokken, Bizde Cezalarla Korkutarak ürküterek BİLGİ formu alınmaya çalışılıyor.

Bir tek şifre veriyor büro personeli birinin işi bitsinde hemen ben gireyim diye sırada bekliyor hala daha yetiştirin diyor.

Muhasebecilerin üzerine bilinçli olarak, zevk duyarak, yıllardan beri “angarya” yükleyen Maliye Bakanlığı Bürakratlarını Yüce Allaha havele ediyor. Yüce Allah bunları nasıl biliyorsa öyle yapmasını diliyorum.

Saygılarımla.

Siyami Özkan

5 comments

 1. mehmet kocasüleyman dedi ki:

  bu nasıl bır ıs anlamadım hazıran ayında hıcbır ısımız yok bunları uzatsalarda daha saglıklı yapsak ne olur ben anlamıyorum

 2. mehmet kocasüleyman dedi ki:

  bu arada ayrıca mukellef bıle yenı adresını bılmıyor guncel doğrudürüst bır adres yok beledıye adreslerı degıstırmıs herkes yalan yanlış adres yazıyor bunları tek tek yazmak bayagı zaman alıyor lutfen dıkate alalım uzayacaksada bıran önce uzatılsın

 3. Şener Atmaca dedi ki:

  Üstadım, son pragrafınıza sonuna kadar katılmakla beraber, Maliye Bakanlığı’nın yapması gereken, fakat bizlere yüklediği iş yükü sebebiyle de hakkımı helal etmemekle birlikte, tüm bu işlerde tasarrufu bulunan bilumum kamu görevlilerinin ahirette de peşlerini bırakmayacağımı, iki elimin onların iki yakasında olacağını buradan beyan ediyorum.

 4. admin dedi ki:

  Değerli Arkadaşlar görüşlerinize aynen katılıyor, Saygılar sunuyorum.

 5. NEVZAT OZŞAHIN dedi ki:

  bız malı muşavırler asıl meslegımızı ıcra edemıyoruz. Muşterı lıstesı yaz 1 nolu kdv yaz,2 nolu kdv yaz,stobaj gv yaz,mukellef bılgı formu yaz,mukellef bazı yasaların uygulamasını faturasına derc edemıyor.arabana bın gıt onu hazırla ,100,00 yl alacagınız ıcın bugun yok yarın gel yarın gıt umreye gıtmış benım odevım mukellefın kayıtlarını en ıyı şekılde hazır hale getırmek ve bır takım analızlerı yapmak yapamıyorum.karşıt ınceleme geldı ymm den hıc tanımazsınız kagıt gonderır doldur kargo yap.işyerınıze gelmez.sıze arkadan rıca eder.gelmesı gerekır.doldurursunuz bırlıkte ımza edıldı kaydı kor oysa hıçmeydanda yok.ben neyım.hwo am ı kovadıs ayıp ayıp ayıp.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir