Hayati Yazıcı İMES genel kuruluna Katıldı

 ”Yeni Türk Ticaret Kanunuyla hedef, Türkiye’yi ticaretin en kolay, ancak en güvenli şekilde yapıldığı bir ülke haline getirmek,

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanununa işaret ederek, ”Hedef, Türkiye’yi ticaretin en kolay, ancak en güvenli şekilde yapıldığı bir ülke haline getirmek, Türk tüccarı ve sanayicisinin rekabet gücünü artırmak, ticari ve sınai faaliyetlerin daha şeffaf bir şekilde sürdürülmesini sağlamak ve rekabet gücünü geliştirmek” dedi.

İstanbul Madeni Eşya Sanatkarları (İMES) Sanayi Sitesi’nin 2011 Yılı Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Yazıcı, İMES’in küçük ve orta ölçekli işletme faaliyetlerinde bir marka olduğunu belirterek, İMES’in 1050 küçük veya orta ölçekli işletmenin faaliyetini yürüttüğü, 12 binden fazla çalışana sahip olduğunu anlattı.

Türkiye’nin, bulunduğu coğrafyada, imkanlarını son yıllarda en iyi şekilde kullanan ve değerlendiren bir ülke pozisyonuna geldiğini ve etkin bir aktör olduğunu dile getiren Yazıcı, dünyada da uluslararası çerçevede Türkiye’nin etkin bir konumda yüz ağartıcı çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Bakan Yazıcı şöyle devam etti:

”İki gün önce ilgili kurumun açıkladığı verilere göre Türkiye’de sanayi üretimi 2011’de yüzde 1,5 oranında büyümüş. Dünyada yaşanan krize rağmen… 2012 ile alakalı da hükümetimiz bütün dünyada yaşanan gelişmeleri ekonomik gidişatı, finansal sektörlerin faaliyetlerini ve her alandaki gelişmeleri sektörel bazda izlemek ve takip etmek suretiyle gündemini canlı tutmaktadır. Hangi alanda bir düzenleme yapıyorsak, düzenleme yaptığımız alandaki sorunları gidermeyi amaçlıyoruz, sorun üretmeyi değil. Dolayısıyla Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun sorun üreteceğine ilişkin eleştiriler kimseyi abluka altına almasın. Çünkü Yeni Ticaret Kanunu Türkiye’nin ihtiyacı gözetilerek çıkartılmış bir kanun. Şu anda mevcut ticaret kanunu 1957 tarihli 55 yıllık bir kanun. Dünya değişti, teknoloji baş döndürücü bir şekilde değişiyor, mesafeler kısaldı, keskin bir rekabet var, şeffaflık dönemini yaşıyoruz, keskin bir rekabet var.”

Şirketlerin güçlü olabilmesi için sermaye ve idari yapılarının güçlü olması gerektiğini aktaran Yazıcı, bu çerçevede şirket kuruluşundan yönetimine, denetiminden bilançolarına, ek yeni düzenlemelerin, çağdaş anlayış ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak suretiyle bu kanunda yer aldığını bildirdi.

Yazıcı, Yeni Türk Ticaret kanunda hedeflerini engelleyici bir durum söz konusu olduğunda hemen düzenlemeye gidileceğini ve kanunun o durumdan izole edileceğini belirterek, ”Yeni Türk Ticaret Kanunuyla hedef, Türkiye’yi ticaretin en kolay, ancak en güvenli şekilde yapıldığı bir ülke haline getirmek, Türk tüccarı ve sanayicisinin rekabet gücünü artırmak, ticari ve sınai faaliyetlerin daha şeffaf bir şekilde sürdürülmesini sağlamak ve rekabet gücünü geliştirmek” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir